Málokrvnost (Anémia) - brožurka pre pacientov

Dátum: 11.07.2021 12:01
Vec: Anémia


Málokrvnosť (Anémia)
Doc. MUDr. Viera Fábryová, CSc.Štatistika Svetovej zdravotníckej organizácie uvádza, že anémiu majú vo svete 2 miliardy ľudí. Vyskytuje sa vo všetkých krajinách bez ohľadu na etnickú a rasovú príslušnosť. Trpia ňou hlavne deti, ženy v období plodnosti a starší ľudia. Anémie súvisia aj s nesprávnou výživou a nezdravým životným štýlom, sú teda aj sociálnym a ekonomickým problémom.

Podľa štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií SR z celkového počtu pacientov sledovaných na lekárskych ambulanciách pre krvné choroby predstavujú pacienti s anémiami viac ako 40 %, z nich až dve tretiny sú anémie zapríčinené nedostatkom železa. Výskyt anémií je však omnoho vyšší, lebo veľa pacientov je sledovaných u svojich všeobecných lekárov alebo iných lekárov špecialistov a ďalší o svojej chorobe vôbec nevedia.
Táto brožúra poskytne Vám a Vašim príbuzným základné informácie o anémii a dá odpoveď na najčastejšie otázky súvisiace s anémiou. Zvláštnu pozornosť venuje brožúra aj diagnostike a liečbe anémií pri onkologických ochoreniach a v období pandémie Covid-19. Včasná diagnóza a liečba sú pri anémii mimoriadne dôležité. Ak po prečítaní brožúry zistíte na sebe niektoré prejavy anémie, neváhajte navštíviť svojho lekára.

stiahni si brožúrku


Tento článok je z Slovenský hematolologický portál
http://www.hematology.sk

URL tohoto článku je:
http://www.hematology.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=900